loader image
Zaznacz stronę

Jak wybierać ŚWIADOMIE?

lip 22, 2019Mindfulness, Realizacja marzeń

Czy zdarzyło Ci się zauważyć, że istnieje kilka różnych głosów w twojej głowie? Jeden mówi, aby coś zrobić, że jest to właściwe. Drugi, z kolei uważa, że nie należy tego czegoś robić, mówi, że przecież świat się nie zawali. Jak to jest, że czasami pewne przyzwyczajenia lub destrukcyjne nawyki są „silniejsze od nas”? W tym artykule opowiadam o tym, jakie mechanizmy kryją się za podejmowaniem decyzji oraz staram się wykazać, że istnieje droga prowadząca do tego, aby mieć większy wpływ na własne myśli i wykształcać w sobie tzw. silną wolę. Ponadto, podnoszę temat dotyczący tego, jak silna wola ma się do poczucia zadowolenia z życia oraz poczucia własnej wartości.

IV Rodzaje Działań 

W ciągu dnia przychodzi nam podejmować tysiące decyzji, z których większość jest zupełnie automatyczna i pozostaje poza naszą kontrolą. I dobrze, że tak właśnie jest! Dzięki temu nie musimy za każdym razem podejmować decyzji o tym, jak układać ręce, nogi, tułów oraz inne części ciała w trakcie różnych aktywności. Nie musimy również tracić energii na zastanawianie się, czy oddycham we właściwy sposób oraz, czy wystarczająco dobrze przeżułem spożywany pokarm. Wszystkie te i wiele innych czynności zostały przez nas przyswojone, zautomatyzowane, aż do momentu, w którym mogliśmy o nich „zapomnieć”, a one w pewnym sensie robią się same.
Czasami jednak zdarza się, że niektóre z naszych zachowań nie są zbyt korzystne dla nas samych, dla osób wokół nas lub dla środowiska. Najbardziej oczywistą podpowiedzią w takiej sytuacji byłoby powiedzenie „po prostu zmień to zachowanie”. Taka porada jest podobna do powiedzenia, zatrzymaj pędzący pociąg tylko i wyłącznie siłą woli. To trudne do wykonania lub czasami niemożliwe. Tak samo, jak w przypadku pociągu, tak i w naszym życiu, najpierw musimy uświadomić sobie, że jedziemy w złym kierunku, aby następnie uruchomić mechanizm zwalniania, zatrzymać się i zmienić kierunek.

Często spotykam osoby, które utrzymują nierealistyczne przekonania na swój własny temat, co w efekcie rodzi wiele frustracji oraz poczucia winy. Do zmiany nawyków, wyuczenia się nowych zachowań lub sposobu myślenia warto podejść z przygotowanym wcześniej planem działania. Nie wystarczy tylko chcieć. Najczęściej trzeba również poznać przyczynę problemu, znaleźć swój własny motyw, a przede wszystkim nauczyć się zarządzać głosem w głowie.
Po kolei. Pierwszym podstawowym krokiem we wprowadzaniu jakiejkolwiek zmiany jest samoświadomość. Jeżeli nie jestem świadomy tego, że coś jest szkodliwe, to nie mam szans na to, aby mogło być lepiej. Dlatego warto czytać książki, poznawać nowe osoby i próbować nowych rzeczy. Medytacje również pomaga zyskać większą samoświadomość. Gdy jesteśmy już świadomi faktu, że zmiana byłaby korzystna, możemy napotkać pierwszą trudność.
Prawdziwym tyranem wśród powszechnie utrzymywanych, ograniczających przekonań jest „Ja już taki jestem. Nic się z tym nie da zrobić”. To złudzenie stoi na przeszkodzie wprowadzania istotnych zmian życiowych. W psychologii nazywamy tego typu przekonania oporem. Osoba taka mocno utożsamia się z jakimś zachowaniem i jest głęboko przekonana, że głos w jej głowie to ona sama. Ma poczucie, że to ona mówi głosem, który zachęca, grozi lub mówi, że coś jest trudniejsze, niż w rzeczywistości jest. Na tym etapie krytycznie istotne jest śledzenie własnych myśli oraz prześwietlanie ich na wylot.
 

IV Rodzaje Działań

I. Coś, co lubię robić i co daje dobre efekty,
II. Coś, czego nie lubię robić i daje to złe efekty,
III. Coś, co lubię robić, a daje złe efekty,
IV. Coś, czego nie lubię, a daje dobre efekty.

Pierwsze dwa punkty są oczywiste. Schody zaczynają się przy 3 i 4. Być może mówisz do siebie takim oto głosem: „no cóż, nigdy nie uda mi się przezwyciężyć tego uzależnienia. To ponad moje siły. Już tak zostanie.” lub „Po co się starać, to i tak wiele nie zmieni. Nikt tego nie robi, to po co ja mam się wysilać.”

Czy jesteś gotów na 100% szczerości ze sobą samym?

Szczerość ze sobą to klucz do zmiany na lepsze. Często sami siebie oszukujemy i próbujemy usprawiedliwiać własne zachowanie lub sposób myślenia. „To nie jest wcale takie złe…”, „Przecież ja to lubię robić, ale nie chcę, nie potrzebuję tego”. Nieliczne osoby mają odwagę, aby odpowiedzieć przed sobą samym na ważne pytania. Skoro czytasz tego bloga, zapewne jesteś osobą odważną. Zapraszam cię zatem do zapisania na kartce lub na komputerze odpowiedzi na poniższe pytania. Pomogą ci one przyjrzeć się sytuacji, w której się obecnie znajdujesz oraz podsumować swoje dotychczasowe osiągnięcia w rozwoju osobistym.

Pytania istotne:

1. Za co mogę sobie podziękować, za ostatni tydzień? Jakie czynności sprawiały mi trudność, lecz je ukończyłem?
2. Czego chcę robić więcej? Czego powinienem robić więcej? Co powinienem zacząć robić?
3. Czego powinienem robić mniej? Co powinienem zaprzestać robić?
4. Jakie myśli najczęściej mi towarzyszą, gdy zmagam się z robieniem czegoś, co jest dla mnie dobre?
Jakie myśli najczęściej mi towarzyszą, gdy powstrzymuję się, przed robieniem tego, co mi nie służy?

Jakie wnioski wyciągasz z tego ćwiczenia?

Pamiętaj, że gra, która dzieje się w twoim umyśle to nie zabawa. To, jak zarządzasz własnymi myślami, wpływa na twoje życie, na innych ludzi oraz na środowisko wokół ciebie. Warto usiąść raz w tygodniu i zrobić podsumowanie tego, co się wydarzyło oraz określić, w którym kierunku chcę zmierzać w kolejnym tygodniu. Dopisz swoje pytania i praktykuj co tydzień szczere rozmowy z samym sobą.

Bądź dla siebie wyrozumiały

Zwróć uwagę na to, że niektóre nawyki i automatyczne myśli towarzyszą nam od wielu lat. Gdy określiłeś już swoje cele, włóż swoje serce w to, aby wprowadzić zamierzenia w życie, lecz nie katuj sam siebie za to, że potkniesz się po drodze kilka lub kilkanaście razy. Zwróć uwagę, że krytykowanie siebie również jest nawykiem myślowym.

Praktykuj medytację

Medytacja, w sensie terapeutycznym pomaga oczyścić umysł i widzieć jasno to, do czego wcześniej nie mieliśmy dostępu. Gdy kieruje tobą automat (podświadomość), jesteś niczym robot w rękach programu niezakwestionowanych przekonań. Medytacja przygotowuje świadomość do zobaczenia tego, co ci nie służy. Psychologia pomaga zmieniać ograniczające przekonania i uwarunkowania emocjonalne. A wszystko po to, aby czerpać z życia garściami oraz cieszyć się spokojem i radością z każdej chwili.

Warto prześwietlać swój własny umysł oraz nie traktować myśli personalnie. Nie jesteś nimi, lecz je słyszysz. Zauważ to. Wracaj do podanych wyżej 4 rodzajów działań, aby świadomie kierować strumieniem własnych myśli, zamiast być kierowanym myślami. Tam, gdzie jest klarowność, jest łatwość. Z łatwością przychodzi flow. Gdy jesteś w momencie, znika poczuje ja, a pojawia się wyższa inteligencja. Dalej jest już tylko Radość Istnienia i…
Miłość.

Tego właśnie życzę ci z całego serca Drogi Czytelniku.

Subskrybuj newsletter

Zobacz pozostałe wpisy

Rozmowa ze śmiercią

Rozmowa ze śmiercią

- Witaj Śmierci. Przychodzisz do mnie nieczęsto ostatnimi czasy. Chcesz, abym o Tobie zapomniał? - Po co miałbyś o mnie myśleć?! I tak się o ciebie upomnę w swoim czasie. - A właściwie to dlaczego tutaj jesteś, teraz? Ciało drży z przerażenia. Czy wybiła moja godzina?...

Jak radzić sobie z LĘKIEM?

Jak radzić sobie z LĘKIEM?

Pomyśl o osobie, która cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, czyli o osobie, którą dręczą natarczywe myśli oraz przymus zachowania się w określony sposób. Większość osób, które znają tę osobę, mają zgodne poczucie, że jest ona  nadmiernie kontrolująca niemal...

Czym jest medytacja?

Czym jest medytacja?

Istnieje wiele różnych form i narzędzi rozwoju wewnętrznego. Niektóre z nich są bardziej lub mniej praktyczne. Medytacja należy do tych, które są niemal w pełni skupione wokół praktyki. Teoria stanowi skromne minimum. W poniższym tekście znajdziesz najistotniejsze,...